×

О Атељеу Карановић

Чувамо свете традиције кроз духовну уметност

Наша прича

Атеље Карановић
Наш рад у српској цркви

Основан 1993. од стране мајстора живописца Владимира Д. Карановића, наш атеље је посвећен очувању и настављању богате традиције православне хришћанске уметности.

Прича о Атељеу Карановић почиње пре више од 30 година, када је наш протомајстор, мој отац, пошао на пут самооткрића који га је одвео у највећи духовни центар српства, манастир Хиландар на Светој Гори. Тамо, на Православној Акдемији Атонијади, мој отац је поставио темеље на којима је изградио једну од најпрестижнијих уметничких радионица у Православном свету. Данас, Атеље Карановић поносно стоји иза више десетина хиљада осликаних квадратних метара у православним храмовима широм света.

У Атељеу Карановић чврсто верујемо да ниједно уметничко дело не сме да буде само декоративно, већ да права уметност садржи велики молитвени капацитет и да је њена сврха духовно и културно уздизање заједнице.

Симеон Карановић

"Иконе нису само религиозна уметност, већ теологија у боји, Јеванђеље проповедано кроз форму и боју." — Владимир Д. Карановић, оснивач

Наша мисија

Атеље Карановић је породични посао са мисијом да афирмише и усавршава српску црквену уметност, инспиришући нове генерације младих уметника да наставе да баштине и развијају ову прелепу традицију.

Очувати традицију

Посвећени смо очувању уметничких и теолошких традиција православне иконографије, негујући стилске особености и каратктеристичну ликовност српског фрескосликарства.

Стварати по највишим стандардима

У сваком пројекту видимо прилику да стварамо аутентичну уметност која савршено одговара простору који украшавамо. Постављамо највише стандарде у стваралашту и увек тежимо да надмашимо сва очекивања наших клијената.

Делити знање

Кроз сопствени професионални рад али и блиску сарадњу са уметничким институцијама у Србији, негујемо нове генерације младих уметника, стварајући им платформу за стицање неопходног образовања и искуства.

Служити Богу, Цркви и људима

Свој позив доживљавамо као велику одговорност и сматрамо да је наша дужност да служимо духовним и литургијским потребама православних верника, стварајући окружења за молитву и заједницу са Богом.

Наш тим

Упознајте уметнике иза наших светих дела

Владимир Д. Карановић

проф. МА Владимир Д. Карановић

Оснивач и протомајстор

Са преко 30 година искуства и радом у више од 35 цркава у земљи и расејању, професор Владимир један је од најпризнатијих српских уметника у пољу црквене уметности. Свој пут започео је на Светој гори, на Православној Академији Атонијада. Завршио је основне и мастер студије на Академији СПЦ за уметности и консервацију, на којој сада ради као ванредни професор зидног сликарства.

Симеон Карановић

Симеон Карановић

Академски сликар и власник фирме

Са 15 година искуства на десетинама пројеката широм света, Симеон је од малих ногу активно учествовао у раду породичног атељеа. Данас, заједно са оцем и супругом Милицом води послове Атељеа Карановић руководећи радовима на великом броју пројеката. Дипломирао је 2022. године на Факултету ликовних уметности у Београду, смер сликарство.

Милица Карановић

МА Милица Карановић

академска сликарка и мајстор иконописа

Од 2020. године, Милица као члан атељеа активно учествује у већини пројеката. Дипломирала је 2022. године на Факултету ликовних уметности у Београду, а мастер студије завршава 2025. године на Академији СПЦ за уметности и консервацију. Руководи друштвеним мрежама Атељеа Карановић.

Станислава Божиновић

МА Станислава Божиновић

Мајстор мозаика

Члан атељеа од 2015. године и дугогодишњи члан мозаичарске радионице манастира Васкрсења Христовог у Каћу, Нови Сад. Руководи пројектима мозаика Атељеа Карановић. Завршила је основне (2014. године) и мастер студије (2016. године) на Академији СПЦ за уметности и консервацију.

Филозофија уметности

Теоријске основе нашег приступа сакралној уметности

Живопис
Архангел Михаило, небески војвода
Црква св. Архангела Михаила у Саратоги, Сан Франциско, Калифорнија, 2024. година

ЖИВОПИС ЈЕ ВРХУНАЦ САКРАЛНЕ УМЕТНОСТИ

У свету савремене уметности концепт заузима посебно место као један од најважнијих елемената уметничке продукције и као такав сматра се неизоставним аспектом стваралачког процеса. Велики број уметника данас, као и некада, своје идеје употпуњују или заснивају на архетипским концептима који су се развијали хиљадама година као колективна мисао, и чији корени леже у темељима нашег друштва.

Најстарији и најразвијенији концепт за стварање уметности је религија, а сакрална уметност свој врхунац доживљава у средњовековном живопису, који кроз две хиљаде година традиције, карактеристичан ликовни језик, поетику и идеју представља све оно што једна уметничка дисциплина треба да буде.

"Лепота је одсјај истинитог" говорио је Платон, а ту истину средљовековni сликар види у Богу. — Владимир Д. Карановић

Живопис је традиционална уметност, али га не треба схватити као понављање спољашњих форми без разумевања суштине, већ као оквир за стицање јединственог ликовног израза у оквиру стилски дефинисане уметничке дисциплине.

Сваки савремени млади живописац настоји да својим трудом и креативношћу, оствари аутентичан и препознатљив ликовни израз. Тај уметнички пут препун је ликовних загонетки и проблема. Њих је могуће заобићи или им се супротставити само марљивим радом и истрајношћу.

Наша је улога да сликом убедимо човека да су бесмртност и вечност нормално стање личности, и да је човек као такав само путник кроз смртност и временост. Уколико успемо у томе макар код једног човека, сматрам да смо испунили своју мисију.

МА проф. Владимир Д. Карановић

Наш процес

Сазнајте развојни процес наших живописачких пројеката

1

Консултација

Сваки пројекат започињемо темељним консултацијама како бисмо у потпуности разумели све жеље, идеје и потребе наших клијената.

2

Утврђивање рокова и динамике радова

Рок за завршетак радова формира се на основу договора са клијентом, са циљем да усклади Ваше потребе са нашим логистичким и техничким могућностима.

3

Прикупљање техничких података

Неопходно је утврдити тачне мере црквених простора који се осликавају ради израде скица и прерачуна укупне квадратуре.

4

Иконографски програм и утврђивање редоследа

Сарађујући са клијентом/црквеним одбором/стручном комисијом формира се иконографски програм и распоред живописа, као и редослед осликавања црквених површина.

5

Израда припремних цртежа (скица)

Након утврђивања тачних димензија простора израђују се детаљни ауторски цртежи фигура и композиција у размери 1:10

6

Извођење радова

Радови се изводе у фазама које се одређују на основу договора са клијентима. У случају одабира ал секо технике, радови се изводе директно на зиду црквеног објекта. У случају апликације платна, радови се изводе у нашем атељеу.

7

Инсталација и завршне корекције

У случају технике апликације платна, претходно насликана платна доносимо/шаљемо на адресу црквеног објекта и лично их монтирамо (лепимо) на одабране зидне површине.

Спремни сте да отпочнете Ваш пројекат? Кликните овде и контактирајте нас ради консултације.

Награде и признања

Наш рад је признат од стране црквених и уметничких институција због свог високог уметничког квалитета и теолошке тачности.

🏆

Награде и признања

Нашим уметницима додељиване су многе награде, грамате и признања од којих издвајамо:

  • Награда за композицију и уметнички дојам, конкурс за изложбу "Свети мученици оком нашег времена" (Симеон Карановић, 2024.)
  • Орден "Крст владике Вићентија" за прво место, конкурс за изложбу поводом 200 година од рођења владике Вићентија Красојевића (Милица Карановић, 2024.)
🏛️

Музејске изложбе

Радови наших уметника излагани су у многим музејима и галеријама, укључујући и Народну библиотеку, Историјски музеј у Београду, Конак књегиње Љубице, Дом Јеврема Грујића, Галерију САНУ, Галерију Прогрес, Галерију УЛУПУДС-а, Галерију РТС-а, УП "Цвјета Зузорић"...

🌍

Међународни пројекти

Наш атеље учествовао је у многим интернационалним пројектима у Србији, Грчкој, Француској, Сједињеним Америчким државама и Аустралији.

Пројекат Катедрале
Ваведење на Сењаку, купола